FAMB ülés beszámoló

1. Az együttesen használt elektronikus katalógus mennyiségi mutatóinak emelkedése mellett fontos stratégiai cél a rekordok minőségének javítása, az adatbázis folyamatos korrekciója. A korábban migrált rekordok egységes elvekhez (szabványokhoz, szabályzatokhoz) történő igazítása különösen sürgetővé vált az ELTE rekordjainak tervezett WorldCat-feltöltése kapcsán. A nagy számban előforduló hibák, hiányok egy része gépileg korrigálható. Ilyen például a hiányzó nyelvi kódok és országkódok pótlása az alábbiak szerint:

008 35-37. pozíció und 

041 0#$a und

008 15-17. pozíció xx#

Az adatok valós információt tükröző javítása a rekordok korrekciójával párhuzamosan szükséges!

2. A Formai albizottság áprilisi ülésén Orbán Éva, az EKL könyvtárosa beszámolt az ELTE Romanisztikai Intézetének könyvtáraiban végzett állományellenőrzés tapasztalatairól. Ezek az információk, valamint a felajánlott konzultációs lehetőség különösen hasznos azok számára, akik a közeli jövőben terveznek hasonló munkát a gyűjteményükben.

3. Az RDA bevezetésének előkészítése

A felhasználók igényei és a megváltozott keresési szokások fontos generátorai annak a folyamatnak, amely a bibliográfiai rekordok zárt rendszerből való kiemelését célozza meg. Magyarországon a fejlesztési folyamatok élére az Országos Széchényi Könyvtár állt. A változások megvalósításához a könyvtár csaknem 10 milliárd forintos állami támogatást kapott. A célkitűzések között nem csupán az OSZK elavult integrált könyvtári rendszerének cseréje szerepel, hanem az országos könyvtári szolgáltatások (például MOKKA, MOKKA-R, MKDNY, ODR) megújítása is. A több évet átölelő program részeként elkezdődött az RDA (Resource Description and Access = Forrásleírás és hozzáférés) bevezetésének előkészítése annak érdekében, hogy lehetővé váljon a komplexebb könyvtári adatmodellek (FRBR – Functional Requirements for Bibliographic Records, BIBFRAME - Bibliographic Framework) alkalmazása. Az OSZK vezetésével megalakult az RDA-HU munkacsoport, amelyben különböző könyvtárakban (Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár, ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár, MTA Könyvtár és Információs Központ, Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum, Petőfi Irodalmi Múzeum) és az oktatás területén (ELTE BTK Könyvtár- és Információtudományi Intézet) tevékenykedő könyvtárosok, informatikusok dolgoznak együtt. Feladatuk az új szabályzat magyarországi bevezetésének megalapozása és koordinálása, ennek részeként a terminológiai kérdések tisztázása, a HUNMARC – MARC21 átállás előkészítése, az RDA és a kapcsolódó dokumentumok magyar nyelvre való fordítása, a tesztkörnyezet biztosítása, a módszertani anyagok kidolgozása, a bevezetés ütemezése, a konverzió és a technikai átállás megvalósítása. A nemzetközi tapasztalatokat alapul véve a bevezetés fokozatosan zajlik majd. Az első lépések közé tartozik az RDA alkalmazásához kialakított új MARC-mezők használata, az adattartalomra vonatkozó, általános érvényű előírások (például a rövidítések használatának megváltozása, a sajtóhibák közlésének és jelölésének módosulása) betartása. Az átállást a módszertani anyagok kidolgozásán és közreadásán túl az e témát középpontba helyező workshopok, előadások is segíteni fogják.

4. IKR Hírlevelek olvasottsága: a visszajelzések alapján többféle probléma felmerült a hírlevél megnyitásával kapcsolatban.  Kérjük, hogy a mielőbbi megoldás érdekében ilyen eseteket mindenki szíveskedjék Varga Klára osztályvezetőnek jelezni az alábbi elérhetőségen: varga.klara@lib.elte.hu

5. Változások a MARC21-ben

Az IKR Hírlevél 2018. 1. számában a MARC21-ben történt változások közül a közreműködés jellegét megadó kifejezés szabályos almezőben való megadását ismertettük. A korábbi kötelezőség módosult: a közreműködői funkció megadása csak a 700-as és a 710-es mezőben kötelező. Az alkalmazandó szabály ezek alapján az alábbi:

A közreműködés jellegét a megfelelő mező (100, 110, 111, 700, 710, 711) 4-es almezőjében lehetett megadni. A MARC21 előírása szerint ez az almező abban az esetben használható, ha az alább elérhető listából választjuk ki a megfelelő kódot:

 https://www.loc.gov/marc/relators/. Ha nem a megadott listából választunk kódot (mint ahogy az ELTE gyakorlatában is történik), akkor az alábbiak szerint kell eljárnunk.

100$4 almező helyett 100$e

110$4 almező helyett 110$e

111$4 almező helyett 111$j
 

700$4 almező helyett 700$e

710$4 almező helyett 710$e

711$4 almező helyett 711$j
 

Az almező használata a 700-as, 710-es mezők esetében kötelező. Hiányuk esetén a rekordot nem engedi a rendszer elmenti, a hiba megnevezése egy párbeszédablakban minden esetben megjelenik. A korábban $4-es almezőben rögzített adatokat központilag áttettük a fent megadott almezőkbe.

Az almezők szabályos használata 2018. április 1-től kötelező.

Összeállította: Székelyné Török Tünde, ELTE Egyetemi Könyvtár és Levéltár