1. Történelem tematika

A történelem integratív és komplex fogalom, melyet általánosságban, ill. több specializálódott történeti ág (társadalomtörténet, művelődéstörténet, gazdaságtörténet stb.) együttes tárgyalása esetén használunk. Külön ki kell emelni ilyen szempontból a politika témakört.

 

Politika és történelem

A két tudományág vizsgálódási területe jelentős mértékben közös, ezért sok esetben indokolt lehet a párhuzamos használatuk. A történelemnek egyik kiemelt tárgya a politikai események és változások, és a politikatörténetről mint történeti szemléletű politikatudományról ugyanez elmondható. Ezért a két megközelítést párhuzamos tárgyszavakkal érvényesíteni szükséges vagy lehet. A tárgyalt időszaknak megfelelően két eset lehetséges:

  • Az 1989 előtti időszakot tárgyaló politikatörténeti munkákat mindig soroljuk be párhuzamos tárgyszóként a történelem tematikához is. Másrészt, ha egy történelmi tárgyú könyvnek fontos eleme a politikai folyamatok ismertetése, elemzése, akkor indokolt, hogy a politikai megközelítés is ki legyen fejezve párhuzamos tárgyszóval (belpolitika, külpolitika, politika).
  • Az 1989 utáni időszakra vonatkozóan viszont a politikai jellegzetességet kell elsődlegesen és kötelezően megfogalmazni, de emellett lehetőség van párhuzamos tárgyszóval kifejezni a történelmi szempontot is.

Pl.

650 $a magyar történelem $y 1830-1848 $x forrás   ÉS

650 $a politika $z magyar $y 1830-1848 $x politikai gondolkodás  (= egy kortárs politikai elemzése az időszakról) (fakultatív)

 

650 $a magyar történelem $y 1830-1848   ÉS

650 $a politikatörténet $z magyar $y 1830-1848  (= egy mai politológiai elemzés) (fakultatív)

 

Illetve:

650 $a belpolitika $z magyar $y 1994-1998   ÉS

650 $a magyar történelem $y 1994-1998 (fakultatív)

A politikatörténet kivételével a többi nagy történettudományi diszciplína - mint a gazdaságtörténet, társadalomtörténet, művelődéstörténet stb. - önállóan használhatók, és ezekben az esetekben nem kötelező a tárgyszóláncot olyan módon megkettőzni, mint a politikatörténeti művek esetében. (Ez nem zárja ki a lehetőséget, hiszen lehet olyan mű, amely kiemelt hangsúllyal tárgyalja egy kor társadalomtörténetét, de emellett az általános történeti megközelítése is fontos és kiemelendő.)