Egységesség
Az egységesség elvének érvényesülnie kell mind a szóhasználatban, mind a formai megoldásokban, mind a tárgyszóláncok képzésében, és abban is, hogy az azonos tartalmú dokumentumok azonos módon legyenek feltárva.
Egy fogalom csak egy kifejezésnek felelhet meg, vagyis a szinonimák párhuzamos használatát teljesen ki kell küszöbölni, és „lásd” utalóval is meg kell erősíteni az ilyen döntéseket. Figyelni kell arra, hogy az utaló minden jelentéstartalomnak megfeleljen, ezért utaló készítése előtt meg kell vizsgálni a vonatkozó jelentésváltozatokat is.
Értelmezhetőség és egyértelműség
Egy kifejezés egy fogalomnak felelhet csak meg. Több fogalmi lehetőség esetén szükséges a fogalmakat egymástól elhatárolni és megkülönböztetni, eltérő kifejezéssel, vagy a megközelítési mód, kategória jelölésével. Fontos, hogy a tárgyszóláncok önmagukban is értelmezhetők legyenek.
Egyszerűség
A tárgyszólánc megfogalmazásai minél kézenfekvőbbek legyenek, kerülni kell a felesleges elemeket a tárgyszóláncon belül, és kerülni kell a mondatszerű kifejezéseket is.
A fogalmaknál a kategóriajelleg kell, hogy domináljon, s nem az abszolút pontos jelentés, vagyis elhanyagolható jelentésbeli árnyalatokat nem különböztetünk meg, nem teszünk különbséget az adott dolog mennyisége miatt (egy vagy több) stb., s lehetőleg a tárgyszóláncoknál is törekedni kell a hasonló tartalmak kategóriaként való kezelésére.
Egyes fogalmaknál lehetséges az egyszerűsítés akkor, ha a köznyelv a magában álló kifejezést alapvetően ebben az egyszerűsített formában használja, és ilyenkor csak az eltérő jelentést kell jelölni megkülönböztetésképpen (pl. római katolikus = katolikus DE! görögkatolikus). Általános elv, hogy ahol nincs szűkítés, ott az adott tartalom általános megközelítéséről van szó, ez a másik oldalról azt is jelenti, hogy amennyiben a szűkítés felel meg a könyv tartalmának, ott azt kötelező alkalmazni.
Specifikusság
A tartalom kifejezése elsősorban a dokumentum konkrét tárgyához kapcsolódik. A specifikus tartalomhoz képest az átfogóbb kategóriák használata nem kötelező, hanem kiegészítő, és csak a pontos értelmezést, visszakereshetőséget szolgáló elem.