A társadalmon belül általában az etnikai, ideológiai, kulturális, vallási törésvonalak mentén alakulnak ki konfliktusok, nemzetközi szinten pedig egyéb érdekellentétek (pl. gazdasági) miatt. Fajtáit nem mindig lehet egyértelműen elkülöníteni, ezért párhuzamos tárgyszóláncok készítése ajánlott. Ha nevesíthetők a szemben álló felek, azokat mindig nevezzük meg. Ha a téma tárgyalásának nincs konkrét megközelítési módja, akkor elegendő a szemben álló felek megnevezése.
Séma
650 $a politikai jellegzetesség (politikai vagy ideológiai irányzat/pozíció mint jelző + párt $z földrajzi / etnikum $y idő $x megközelítési mód
Pl.
650 $a kormányzó párt $z Magyarország $y 2006-2010 $x politikaelmélet
Ha a mű konkrét pártot tárgyal, párhuzamos tárgyszóként feltüntetjük a párt hivatalos nevét a 610-es mezőben. A párt tulajdonnevét a 650-es mezőben nem használjuk!
Pl.
610 $a Magyar Dolgozók Pártja ÉS
Ha a jelzővel ellátott fogalmat jellemzően a politikatudományban használjuk, és más területen nem, vagy egy önállónak tekinthető politikatudományi kategória, akkor egyenes szórendet használunk „politikai” kezdettel.
Pl.
650 $a politikai erkölcs
Magyarázat:
A másodlagos irodalomhoz lásd: elsődleges és másodlagos irodalom megkülönböztetése.
Kiegészítés: követelmény, hogy a politikai filozófia és politikai gondolkodás elsődleges és másodlagos irodalma megkülönböztethető legyen. Ez a tárgyszóláncban a formai almezőben feltüntetett “forrás” kifejezéssel teljesíthető.
650 $a politikai jelenség / intézmény / folyamat $z földrajzi (ország) $y idő $x megközelítési mód
Pl.
650 $a demokratizálódás $z Magyarország $y 1989-1999 $x politikaelmélet
650 $a egyéb fogalom (nem kizárólag politikai) $z földrajzi (ország) $y idő $x megközelítési mód
Pl.
650 $a értelmiség $z magyar $z 20. sz. $x politikai szociológia
A politikatörténet, a történelmi események, folyamatok politikatudományi szempontú tárgyalásának tárgyszavazását lásd történelem tematika.
A magyar nyelv a politika három dimenziójának kifejezésére - a politika intézményes világának, a politika konfliktusos folyamatainak és a politika tartalmi oldalának leírására - egyetlen szót, a „politikát” használja. Emiatt a szó „túlterhelt”. Ezért, ha a könyv témája szűkebb fogalommal megragadható, kötelező azt használni, pl. politika helyett: belpolitika.
A politikával kapcsolatos tárgyszóláncok esetében az idő kiemelten fontos tényező, ezért (az elméleti megközelítésű témákon kívül) az $y almező használata kötelező.
Pl.