Jogtudományi művek
Jogtudományi művek esetén alapvető szabály, hogy a pontosító ($x) almezőben megnevezzük a jogtudományi területet, amelyen belül a fogalom tárgyalva van.
Séma (1)
650 $a jogtudományi / tételes-jogi fogalom $x jogterület/jogág/jogi fogalom $x elméleti jogtudomány $z népnév
Pl.
650 $a jogi norma $x jogelmélet $z magyar
650 $a emberi jogok $x nemzetközi jog $x jogelmélet
Séma (1.1)
Ha konkrét állam jogtudományi, tételes-jogi fogalmát tárgyalja a dokumentum elméleti jogtudományi szempontból, akkor értelemszerűen a népnév (országnév) / földrajzi ($z) jelölés a második almezőbe kerül.
Pl.
650 $a alapjogok $z Egyesült Államok $x jogfilozófia (= az Egyesült Államok alapjogainak jogfilozófiai tárgyalása)
Séma (2)
650 $a tételes jogi fogalom $x jogtudományi / jogi fogalom $x tételes-jogtudomány $z népnév
Pl.
650 $a uzsora $x büntetőjog-tudomány $z magyar
Séma (3)
650 $a jogi / állami / társadalmi folyamat, jelenség, csoport, szervezet stb. / jogi fogalom $z népnév (országnév) $x szakjogtudomány* / jogtudományi segédtudomány
Pl.
650 $a bűnözés $z magyar $x kriminológia
*Kivétel: jogtörténet.
Tételes jogot tárgyaló művek
A tárgyszóláncok megszerkesztésénél figyelembe kell venni a szabályozott tárgykör idők folyamán változó (jogtörténeti és hatályos) szabályozási módjának különbségeit.
Séma (1)
650 $a jogág / jogterület $z népnév / országnév / közigazgatási terület
Ha a dokumentum olyan jogterületet tárgyal, mely egyértelműen egy konkrét jogág része, vagy adott jogágon belül egy tágabb jogterület része, a pontosító ($x) almezőben nem jelöljük a jogágat ill. a fölérendelt jogterületet.
Pl.
650 $a családjog $x polgári jog $z magyar helyett 650 $a családjog $z magyar
Pl.
650 $a házassági jog $x családjog $z magyar helyett 650 $a házassági jog $z magyar
Séma (2)
650 $a jogintézmény/ jogi szabályozás tárgyköre (köznyelvi fogalom) $x jogterület/jogág/ „jogi szabályozás” $z népnév / országnév / közigazgatási terület
Pl.
650 $a jogalap nélküli gazdagodás $x szerződési jog $z német
Kiegészítés:
Séma (2.1)
Ha a dokumentum olyan jogintézményt tárgyal, mely egyértelműen egy jogág legszűkebb jogterületének része, a pontosító ($x) almezőben megnevezzük a jogterületet.
Pl.
650 $a ági vagyon $x öröklési jog $z magyar
650 $a gyámság $x családjog $z magyar
Séma (2.2)
Ha a dokumentum olyan jogintézményt tárgyal, amely kizárólag egy konkrét jogágba tartozik, és a fogalomból ez egyértelműen kiderül, a pontosító ($x) almezőben nem nevezzük meg a jogágat. De ha jogági hovatartozása nem nyilvánvaló, vagy nem a jogág a tárgyalási szempontja, akkor jelölünk jogágat ill. tárgyalási szempontot.
Pl.
650 $a polgári jogi felelősség $z magyar
Séma (2.3)
Ha a dokumentum olyan jogintézményt tárgyal, melyre vonatkozó szabályok nagy része egyértelműen egy konkrét jogágba tartozik, de más jogágak normái is vonatkoznak rá, ha van jogterületi megnevezése, azt arra a jogági szabályozásra értjük, melyben külön jogterületet alkotnak a rá vonatkozó normák. A többi jogágnál főtárgyszóként a jogintézményt a „jog” utótag nélkül nevezzük meg, és a jogágat a pontosító ($x) almezőben jelöljük.
Pl.
650 $a tulajdonjog $z magyar
650 $a tulajdon $x alkotmányjog $z magyar
650 $a tulajdon $x közigazgatási jog $z magyar
”Jogi szabályozás” pontosítást még a további esetekben használjuk
a) Az I.3. pontba tartozó szavak esetén, ha a köznyelvi fogalom nem helyezhető el egy (vagy néhány) konkrét jogágon/jogterületen belül, vagy ha éppen túl sok jogszabály rendelkezik részlegesen róla, és a jogterület még nem alakult önálló vegyes szakjoggá. Lásd még: Jogi jelentés nélküli köznyelvi fogalmak.
Megjegyzés: abban az esetben tekinthető egy keresztülfekvő jogterület kialakult vegyes szakjogágnak, ha a magyar jogi egyetemi tankönyvek és a jogi-jogtudományi szakirodalom terminus technicusként széles körben és tartósan alkalmazza.
Séma
650 $a jogi szabályozás tárgyköre (tételes-jogi fogalom / köznyelvi szó) $x tételes-jogi fogalom (köznyelvi szó) $x „jogi szabályozás” $z ország (népnév)
Pl.
650 $a szakképzés $x jogi szabályozás $z magyar (= a szakképzés magyar jogi szabályozása)
b) Ha a tárgyalt terület állami (államok általi) szabályozásának tételes jogon kívüli jogi eszközeit tárgyalja.
Pl.
650 $a munkaviszony $x jogi szabályozás $y 21. sz. eleje
Megjegyzés:
Ebben az esetben, ha a fogalom jogági / jogterületi szempontból való tárgyalásának aránya indokolja, kötelezően párhuzamos tárgyszóláncot kell készíteni jogterületi /jogági besorolással.
Pl.
650 $a köztestület $x jogi szabályozás $x magyar ÉS
650 $a köztestület $x polgári jog $x magyar